Kamera DS-2CD2683G0-IZS należy do serii EasyIP 2.0 plus, stanowiącej idealną alternatywę pomiędzy ekonomiczną serią EasyIP Lite, a profesjonalnym sprzętem z rodziny EasyIP 3.0. W odróżnieniu od serii Lite, EasyIP 2.0 plus posiada oprogramowanie wspierające inteligentną analizę obrazu. Jest to świetne rozwiązanie dla instalacji, gdzie wymagany jest wysokiej jakości obraz, generowany zarówno w dzień jak i w nocy oraz czułość urządzenia zbliżona do parametrów kamery analogowej. Bogata funkcjonalność, charakterystyczna dla kamer IP Hikvision, pozwala optymalnie skonfigurować parametry obrazu dla obserwowanej sceny.
Dzięki zastosowaniu przetwornika o rozdzielczości 8 Mpix (3840 × 2160), kamera dostarcza obraz wysokiej jakości, z pełnym wachlarzem szczegółów oraz naturalnym odwzorowaniem kolorów. Obudowa posiada klasę szczelności IP67, co zapewnia ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz klasę wytrzymałości mechanicznej IK10, dzięki czemu jest ona odporna na uderzenia o energii 20 J. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny (z zasilacza 12V) lub przez PoE. Dzięki zastosowaniu PoE, możliwe jest znaczne uproszczenie instalacji, gdyż całość może być wykonana za pomocą jednego rodzaju okablowania tj. skrętki komputerowej. Wsparcie dla ONVIF w jego najnowszej wersji (PROFILE S, PROFILE G) p
Cechy produktu:
Rozdzielczość do 8Mpix/4K
Obiektyw f=2.8-12mm/F1.6
Kompresja H.264 / H.264+ / H.265 / H.265+ / MJPEG
Trzy strumienie wideo
trueWDR, BLC, ANR, IP67, IK10, HLC
Analityka wideo
Obsługa kart uSD/SDXC (max. do 128 GB)
Wbudowany promiennik podczerwieni (zasięg IR do 50m)
Obsługa IE, iPhone, Android
Obsługa SMB/NFS, FTP, SMTP, NTP, RTSP, itp.
Oprogramowanie rejestrujące w zestawie
Dostępny firmware wspierający RTMP
Zgodność z ONVIF
Specyfikacja techniczna:
Parametry podstawowe
Przetwornik obrazu
1/2,5"
Tryb Dzień/Noc
Filtr mechaniczny
Czułość kamery color
0,01 Lux @F1,2, AGC wł.
Czułość kamery B/W
0,028 Lux @F2,0, AGC wł.
Czułość (IR wł.)
0,0 Lux
Elektroniczna migawka
1/3..1/100 000 s
Regulacja ostrości
Automatyczna
Wideo
Maksymalna rozdzielczość obrazu
3840 x 2160
Maksymalna liczba transmitowanych obrazów
12,5 kl./s
AGC
Tak
WDR - Szeroki zakres dynamiki
WDR 120dB
Kompensacja światła tylnego
BLC, HLC
Redukcja szumów
3D
Kompresja wizji
H.265+/H.265/H.264+/H.264/MJPEG
Strumień główny
12.5 kl./s (3840 x 2160), 20 kl./s (3072 x 1728), 25 kl./s (2560 x 1440, 1920 x 1080, 1280 x 720)
WDR-(Wide Dynamic Range)- rozszerzony zakres dynamiki; funkcja umożliwiająca otrzymywanie obrazów wysokiej jakości w niekorzystnych warunkach oświetlenia.
D-WDR-(Digital Wide Dynamic Range)-cyfrowy rozszerzony zakres dynamiki; technika oparta na oprogramowaniu, która umożliwia łatwiejszą identyfikację obiektów znajdujących się w ciemnych obszarach obrazu poprzez wykorzystanie korekcji gamma (zachowuje naturalne cienie i oświetlenie – w odróżnieniu od zwykłej zmiany jasności lub kontrastu). Technologia D-WDR jest często mylona z funkcją WDR. Funkcja D-WDR jest tańszą i jednocześnie gorszą odmianą WDR. Funkcja D-WDR lepiej eliminuje problemy związane z niekorzystnymi warunkami oświetlenia, jednak przy zastosowaniu cyfrowej wersji nie uzyska się obrazu tak wysokiej jakości, jak przy wykorzystaniu realnego WDR. Przy D-WDR możemy mówić jedynie o dobrej jakości zarejestrowanego obrazu.
BLC- Jedna z najczęściej stosowanych funkcji w kamerach służąca do sterowania światłem wstecznym. Technologia ta umożliwia eliminację efektu powstającego gdy kamera jest skierowana w stronę silnego źródła światła, czyli kiedy pierwszy plan staje się ciemny i nie czytelny. Kompensacja polega na rozjaśnieniu pierwszego planu niestety również kosztem tła, które też staje się jaśniejsze. Generalnie funkcja poprawia jakość obrazu.
DNR-(Digital noise Reduction)- Funkcja ta umożliwia skuteczne redukowanie szumów na obrazie oraz rozmyć powstałych na wskutek działania niedostatecznego lub całkowitego braku światła.
AWB- Funkcja ta umożliwia kamerze dostosowanie koloru wyjściowego w celu uzyskania jak najbardziej naturalnych barw, niezależnie od panującego oświetlenia. Technologia poprawia nasycenie i odwzorowanie kolorów na obrazie.
AGC-(Automatic Gain Control)- Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - to układ pozwalający regulować parametr wzmocnienia sygnału tylko wtedy kiedy spada on poniżej pewnego progu.
HLC - kompensacja światła reflektorów -to funkcja umożliwiająca zredukowanie błysku świateł reflektorów usprawniając i ułatwiając np. odczyt tablic rejestracyjnych nadjeżdżających samochodów z włączonymi światłami w całkowitych ciemnościach.
DIS- Cyfrowa stabilizacja obrazu Całkiem skuteczna choć rzadko w rzeczywistości wykorzystywana funkcja pozwalająca na redukowanie drgań kamery wywołanych podmuchami wiatru lub drżeniem podłoża.
ROI- Obszar zainteresowania- kamera może obniżyć jakość obrazu poza strefą ROI w celu zmniejszenia zapotrzebowania na przepustowość transmisji i pamięć masową. W rezultacie obraz z obszarów zainteresowania jest przesyłany w inteligentny sposób, z większą ilością szczegółów i lepszą jakością obrazu, korzystając z tej samej dostępnej przepustowości.
ICR- mechaniczny filtr podczerwieni Idea stosowania filtru polega na tym, że podczas pracy w dzień filtr jest nałożony na sensor kamery przez co składowe podczerwone promieniowania nie docierają do przetwornika i nie wpływają na percepcję barw na obrazie. Obraz i tak jest jasny dzięki dużej ilości światła widzialnego a rejestrowane kolory są zbliżone do naturalnych obserwowanych przez ludzkie oko. W trybie pracy nocnej filtr IR jest zdejmowany z sensora przez co dociera do niego pełen zakres promieniowania i obserwowana scena zostaje rozjaśniona. Kosztem utraty koloru i pod warunkiem stosowania obiektywu z korekcją IR uzyskuje się wyraźny i jasny obraz sceny nocnej. Poprzez zastosowanie oświetlacza IR (wbudowanego w kamerę czy zewnętrznego sterowanego czujnikiem bądź telemetrycznie) można dodatkowo poprawić warunki obserwacji. Kamery bez ICR mają na stałe założony filtr IR.
ONVIF - ONVIF (Open Network Video Interface Forum) - Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych rozpoczęte w 2008 roku przez firmy: Axis, Sony i Bosch w celu osiągnięcia zgodności między urządzeniami sieciowymi. Problem związany z kompatybilnością kamer i rejestratorów IP jest znany każdemu instalatorowi, który choć raz próbował połączyć ze sobą urządzenia różnych producentów. Dzięki globalnemu standardowi Onvif udało się w pewnym stopniu znormalizować interfejs IP. Obecnie wyszukiwanie, dodawanie i konfiguracja urządzeń nie jest już niemożliwa jak jeszcze kilka lat temu (producenci tworzyli własne interfejsy, których nie dało się ze sobą powiązać). Na dzień dzisiejszy Onvif zrzesza kilkaset firm. Ten typ standardu posiadają wszystkie urządzenia wiodących producentów w branży CCTV.